Челопек (Трновац)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Челопек


Местоположба 42°07′55″N 22°04′40″E / 42.13194° СГШ; 22.07778° ИГД / 42.13194; 22.07778Координати: 42°07′55″N 22°04′40″E / 42.13194° СГШ; 22.07778° ИГД / 42.13194; 22.07778
Основни податоци
Место Трновац
Општина Кратово
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Челопекархеолошко наоѓалиште во кратовското село Трновац.

Претставува населба од доцноантичко време

Во непосредната близина на маалото Колаконско, на десниот брег на Крива Река, до куќата на С. Трајковски, на простор од 200 × 200 м се среќаваат многубројни фрагменти од керамички садови, питоси ипокривни ќерамиди. Биле откопани неколку питоси, а пронајдени се и римски монети, бронзени белезици, обетки и друго. Наодите се чуваат кај С. Трајковски.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 189. ISBN 9989649286.