Грамади (Татомир)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грамади


Местоположба 42°02′01″N 21°59′52″E / 42.03361° СГШ; 21.99778° ИГД / 42.03361; 21.99778Координати: 42°02′01″N 21°59′52″E / 42.03361° СГШ; 21.99778° ИГД / 42.03361; 21.99778
Основни податоци
Место Татомир
Општина Кратово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Грамадиархеолошко наоѓалиште во кратовското село Татомир. Наоѓалиштето претставува населба од доцноантичкото време. На 500 м од маалото Клисура, во нивите на еден жител, кои зафаќаат површина од 150 × 100 м, се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси, и покривни ќерамиди.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија (PDF). II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 188. ISBN 9989649286.