Лешки (Приковци)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 42°03′37″N 22°08′46″E / 42.06028° СГШ; 22.14611° ИГД / 42.06028; 22.14611Координати: 42°03′37″N 22°08′46″E / 42.06028° СГШ; 22.14611° ИГД / 42.06028; 22.14611
Основни податоци
Место Приковци
Општина Кратово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (водовод).svg водовод


Период римско време
Портал „Археологија“

Лешкиводовод од римско време во атарот на селото Приковци, Македонија. Се наоѓа во непосредна близина на Бигорска Чешма. Според податоците добиени од Т. Арсов, од ова место потекнуваат водоводни цевки - тубулуси од римски водовод.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 186. ISBN 9989-649-28-6.