Кралица (Шопско Рударе)

Координати: 42°4′47″N 22°00′21″E / 42.07972° СГШ; 22.00583° ИГД / 42.07972; 22.00583
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кралица

Карта

Местоположба 42°4′47″N 22°00′21″E / 42.07972° СГШ; 22.00583° ИГД / 42.07972; 22.00583
Основни податоци
Место Шопско Рударе
Општина Кратово
Тип

 градиште


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Кралица — градиште од доцноантичкото време кај кратовското село Шопско Рударе.

Во атарот на маалото Петковци, на левиот брег на Крива Река[1]. се издига висок рид кој е тешко пристапен, со исклучок на јужната страна. На врвот има зарамнет простор на кој се среќаваат делови од керамички садови и питоси. Одбранбениот ѕид што го оградувал градиштето е зачуван во темелите.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. ГОЛЕМО ГРАДИШТЕ
  2. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 183. ISBN 9989649286.