Три Кладенец (Нежилово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Три Кладенец
археолошко наоѓалиште
Три Кладенец is located in Македонија
Три Кладенец
Местоположба на Три Кладенец во Македонија
Местоположба 42°6′54″N 22°13′59″E / 42.11500° СГШ; 22.23306° ИГД / 42.11500; 22.23306Координати: 42°6′54″N 22°13′59″E / 42.11500° СГШ; 22.23306° ИГД / 42.11500; 22.23306
Основни податоци
Место Нежилово
Општина Кратово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (топилница).svg топилница


Период среден век
Портал „Археологија“

Три Кладенецархеолошко наоѓалиште во кратовското село Нежилово. Наоѓалиштето претставува средновековна топилница. Високо во планинскиот предел, на границата со селото Мушково се зачувани многу остатоци топена оловна руда.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 186. ISBN 9989649286.