Писан Камен (Приковци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Писан Камен


Местоположба 42°03′37″N 22°08′46″E / 42.06028° СГШ; 22.14611° ИГД / 42.06028; 22.14611Координати: 42°03′37″N 22°08′46″E / 42.06028° СГШ; 22.14611° ИГД / 42.06028; 22.14611
Основни податоци
Место Приковци
Општина Кратово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (сакрален објект).svg сакрален објект


Период среден век
Портал „Археологија“

Писан Каменсакрален објект од средниот век во атарот на селото Приковци, Македонија. Во непосредната близина на селото, десно од патот што води за Кратово и од левата страна на потокот Длабок Дол, во карпата се издблабени две ниши во кои одвај се забележуваат остатоци од фрескоживопис. Местото се смета за свето.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 186. ISBN 9989-649-28-6.