Прејди на содржината

До Селото (Филиповци)

Координати: 42°02′42″N 22°03′22″E / 42.04500° СГШ; 22.05611° ИГД / 42.04500; 22.05611
Од Википедија — слободната енциклопедија
До Селото


Местоположба 42°02′42″N 22°03′22″E / 42.04500° СГШ; 22.05611° ИГД / 42.04500; 22.05611
Основни податоци
Место Филиповци
Општина Кратово
Тип

 некропола


Период доцноантичко време
старохристијанско време
Портал „Археологија“

До Селотонекропола од доцноантичкиот период во атарот на селото Филиповци, Кратово.


Во непосредната близина на Топанџиско маало, во селските лозја и ниви, особено во нивата на Д. Тасев, се откриени повеќе гробови. При рилањето на лозјата биле откриени и неколку епиграфски споменици на латински јазик. Пронајдени се и повеќе монети одИИИ и ИВ век (Луциј и Константин Велики). Наодите се чуваат во Музејот на Македонија. [1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 192. ISBN 9989649286.