Градиште (Емирица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Градиште is located in Македонија
Градиште
Местоположба на Градиште во Македонија
Местоположба 42°04′58″N 22°18′45″E / 42.08278° СГШ; 22.31250° ИГД / 42.08278; 22.31250Координати: 42°04′58″N 22°18′45″E / 42.08278° СГШ; 22.31250° ИГД / 42.08278; 22.31250
Основни податоци
Место Емирица
Општина Кратово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (градиште).svg градиште


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Градиштеархеолошко наоѓалиште во кратовското село Емирица. Наоѓалиштето претставува доцноантичко градиште. Во пределот на Лопен, до утоката на Модра Река во Злетовица се издига низок рид со зарамнет врв на кој се зачувани остатоци од мало градиште. По површината се среќаваат делови од керамички садови, питоси и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 183. ISBN 9989649286.