Свети Илија (Филиповци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Илија


Местоположба 42°02′42″N 22°03′22″E / 42.04500° СГШ; 22.05611° ИГД / 42.04500; 22.05611Координати: 42°02′42″N 22°03′22″E / 42.04500° СГШ; 22.05611° ИГД / 42.04500; 22.05611
Основни податоци
Место Филиповци
Општина Кратово
Тип

 населба  црква


Период доцноантичко време
старохристијанско време
Портал „Археологија“

Свети Илијанаселба и црква од доцноантичкиот период и од старохристијанско време во атарот на селото Филиповци, Кратово.


На 1 км западно од Топанџиско маало, на висока и пространа падина се зачувани остатоци - темели од објекти, а по површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и покривни ќерамиди. На највисокото место на падината има остатоци од старохристијанска црква.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 191. ISBN 9989649286.