Селиште (Татомир)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 42°02′01″N 21°59′52″E / 42.03361° СГШ; 21.99778° ИГД / 42.03361; 21.99778Координати: 42°02′01″N 21°59′52″E / 42.03361° СГШ; 21.99778° ИГД / 42.03361; 21.99778
Основни податоци
Место Татомир
Општина Кратово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Селиштеархеолошко наоѓалиште во кратовското село Татомир. Наоѓалиштето претставува населба од доцноантичкото време. На 500 м источно од селското училиште, во нивите на двајца жители биле откопани неколку питоси, а по површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси, и покривни ќерамиди.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија (PDF). II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 188. ISBN 9989649286.