Кратово (средновековно археолошко наоѓалиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кратово


Местоположба 42°04′00″N 22°11′00″E / 42.06667° СГШ; 22.18333° ИГД / 42.06667; 22.18333Координати: 42°04′00″N 22°11′00″E / 42.06667° СГШ; 22.18333° ИГД / 42.06667; 22.18333
Основни податоци
Место Кратово
Општина Кратово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Кратовоархеолошко наоѓалиште во градот Кратово. Наоѓалиштето претставува средновековна некропола. Во дворот на еден жител, пред Втората светска војна биле откриени гробови со камени конструкции, во кој се најдени богати прилози од злато и сребро што им припаѓале на покојници од видни семејства од XIV до XV век. Накитот е изработен во луксузни техники на филигран, ниело и емаил. Наодите се чуваат во Музејот на Македонија во Скопје.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 187, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069