Железница (Кратово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Железница is located in Македонија
Железница
Местоположба на Железница во Македонија
Местоположба 42°04′00″N 22°11′00″E / 42.06667° СГШ; 22.18333° ИГД / 42.06667; 22.18333Координати: 42°04′00″N 22°11′00″E / 42.06667° СГШ; 22.18333° ИГД / 42.06667; 22.18333
Основни податоци
Место Кратово
Општина Кратово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Железница или Равништеархеолошко наоѓалиште во градот Кратово. Наоѓалиштето претставува римска некропола. Според податоците на археолот на Апостол Керамидчиев, наоѓалиштето лежи над селото Железница, на високото плато каде што е подигната опитната станица за овоштарство. Во 1961 година овде бил уништен дел од некропола, поточно 4 гроба градени од камени плочи. На една од плочите, што подоцна била украдена, имало релјефна претстава и натпис. Во близината на некрополата бил откопан еден питос уште неколку во местата Вук и Живолески Рид, во реонот на селските лозја.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 186. ISBN 9989649286.