Кула (Шлегово)

Координати: 42°04′00″N 22°09′42″E / 42.06667° СГШ; 22.16167° ИГД / 42.06667; 22.16167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кула Здравичиј Камен


Местоположба 42°04′00″N 22°09′42″E / 42.06667° СГШ; 22.16167° ИГД / 42.06667; 22.16167
Основни податоци
Место Шлегово
Општина Кратово
Тип

 градиште


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Кула Здравичиј Каменархеолошко наоѓалиште во кратовското село Шлегово. Претставува градиште од доцноантичко време. Северозападно од селото, на планинското расклонение што се спушта стрмна во коритото на Кратовска Река, кај селото Железница, се издига низок чукар кој има зарамнет простор со димензии 70 × 50 м, што бил ограден со бедем граден од камен и варов малтер. Зачувани се само темели, а во внатрешност на градиштето има многу фрагменти од керамички садови, питоси и покривни ќерамиди.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 192. ISBN 9989-649-28-6.