Градиште (Шопско Рударе)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Градиште is located in Македонија
Градиште
Местоположба на Градиште во Македонија
Местоположба 42°4′59.5″N 21°59′10.1″E / 42.083194° СГШ; 21.986139° ИГД / 42.083194; 21.986139Координати: 42°4′59.5″N 21°59′10.1″E / 42.083194° СГШ; 21.986139° ИГД / 42.083194; 21.986139
Основни податоци
Место Шопско Рударе
Општина Кратово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (градиште).svg градиште


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Градиште — градиште од доцноантичкото време кај кратовското село Шопско Рударе.

Јужно од месноста Царева Чешма се издига висок рид со доминантна местоположба, на чиј врв има зарамнет простор со димензии од 150 × 100 м ограден со масивен бедем ѕидан од варов малтер и камен. Од бедемот се зачувани темелите, а на површината има градежен материјал и фрагменти од ќерамички садови и питоси.[1],[2].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 183. ISBN 9989649286.
  2. „Топонимијата на Кратовскиот регион“. Архивирано од изворникот на 2020-09-25. Посетено на 2020-08-13.