Грамади (Горно Кратово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грамади


Местоположба 42°5′17″N 22°12′24″E / 42.08806° СГШ; 22.20667° ИГД / 42.08806; 22.20667Координати: 42°5′17″N 22°12′24″E / 42.08806° СГШ; 22.20667° ИГД / 42.08806; 22.20667
Основни податоци
Место Горно Кратово
Општина Кратово
Тип

 црква


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Грамади — населаба од доцноантичкото време кај кратовското село Горно Кратово. Во непосредната близина на маалото Гарганци, на простор од 800 × 600 м се среќаваат градежен материјал, керамички садови, питоси и покривни ќерамиди. Во нивата на Р. Вучков е откопан голем питос.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 183. ISBN 9989649286.