Вражиград (Страцин)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вражиград is located in Македонија
Вражиград
Местоположба на Вражиград во Македонија
Местоположба 42°09′02″N 22°01′55″E / 42.15056° СГШ; 22.03194° ИГД / 42.15056; 22.03194Координати: 42°09′02″N 22°01′55″E / 42.15056° СГШ; 22.03194° ИГД / 42.15056; 22.03194
Основни податоци
Место Страцин
Општина Кратово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (градиште).svg градиште


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Вражиградархеолошко наоѓалиште во кратовското село Страцин.

Наоѓалиштето претставува градиште од доцноантичко време.

Северно од маалото Тасинци, на висока чука со зарамнет врв кој зафаќа простор од 120 × 60 м се среќаваат остатоци од утврдена населба. Зачувани се темели од бедемот граден од камен и варов малтер. Во внатрешноста на тврдината се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и покривни ќерамиди. Видливи се и урнатини од неколку помали објекти. Еден питос се чува кај В. Константинов од Страцин.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 186. ISBN 9989649286.