К’шла (Коњух)

Координати: 42°06′37″N 21°57′28″E / 42.11028° СГШ; 21.95778° ИГД / 42.11028; 21.95778
Од Википедија — слободната енциклопедија
К’шла

Карта

Местоположба 42°06′37″N 21°57′28″E / 42.11028° СГШ; 21.95778° ИГД / 42.11028; 21.95778
Основни податоци
Место Коњух
Општина Кратово
Тип

 некропола


Период железно време
римско време
Портал „Археологија“

К’шлаархеолошко наоѓалиште кај кратовското село Коњух. Претставува некропола од железното и римското време.

Се наоѓа на големо широко плато што се надвиснува над десниот брег на Крива Река. На североисточниот крај се надоврзува на повисоките ритчиња покрај коритото на реката. Поради загрозеноста со изградбата на железничката пруга Куманово - Деве Баир, во 1995 г. Републичкиот завод за заштита на спомениците на културата извршил заштитно ископување. Откриени се и истражени 54 гроба, од кои 8 од железното, а останатите од раноримското време.

Раноримските гробови биле вкопани во тумул, речиси целосно уништен, од кој е откриен дел од заштитниот прстен изведен од речни бајки. Имаат конструкција од тегули на „две води“ и во нив се погребувани кремирани или закопани покојници. Од гробни прилози се најдени разни керамички садови, белезици, обетки, прстени, ѓердани и друго. Овие гробови ѝ припаѓаат на северната некропола на наоѓалиштето Големо Градиште.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 186. ISBN 9989-649-28-6.