Обетка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Обетка

Обетка[1][2], менѓуша[3][4], минѓуша[5][6], ушник[7][8] или ушница[9][10] — парче накит прикачен на увото преку прободување во лобусот на увото.

Обетката како мотив во популарната култура[уреди | уреди извор]

  • „Зелени обетки“ (англиски: Green Earrings) — песна на американската рок-група Стили Ден (Steely Dan) од 1976 година.[11]

Наводи[уреди | уреди извор]