Кремација

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Јавно кремирање во Катманду, Непал

Кремирање е погребна постапка при што се жртвува трупот. Погребните останки најчесто се состојат од пепел и неколку коскени делчиња и забите и најчесто се ставаат во урни. Спалени остатоци од човековото тело. Спротивно на инхумација.[1] Во многу држави, кремацијата главно се врши во крематориумите, но во други држави претпочитаат други методи, како отворена церемонија на небо во Индија и во Непал.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Matthews Cremation Division. Cremation Equipment Operator Training Program. ст. 1. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]