Спас (Туралево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Спас is located in Македонија
Спас
Местоположба на Спас во Македонија
Местоположба 42°04′42″N 22°06′59″E / 42.07833° СГШ; 22.11639° ИГД / 42.07833; 22.11639Координати: 42°04′42″N 22°06′59″E / 42.07833° СГШ; 22.11639° ИГД / 42.07833; 22.11639
Основни податоци
Место Туралево
Општина Кратово
ТипПериод среден век
Портал „Археологија“

Спасархеолошко наоѓалиште во кратовското село Туралево. Наоѓалиштето претставува средновековни градби. Спроти селото има високо плато со обработливи ниви во кои, на еден мал простор, биле откриени темели од градби ѕидани од камен и кал. Судејќи според начинот на ѕидањето и употребениот материјал, веројатно се работи за некакви средновековни градби.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 188. ISBN 9989649286.