Блидеш (Трновац)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Блидеш is located in Македонија
Блидеш
Местоположба на Блидеш во Македонија
Местоположба 42°07′55″N 22°04′40″E / 42.13194° СГШ; 22.07778° ИГД / 42.13194; 22.07778Координати: 42°07′55″N 22°04′40″E / 42.13194° СГШ; 22.07778° ИГД / 42.13194; 22.07778
Основни податоци
Место Трновац
Општина Кратово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (градиште).svg градиште


Период неолитско време
доцноантичко време
Портал „Археологија“

Блидешархеолошко наоѓалиште во кратовското село Трновац.

Наоѓалиштето претставува населба и градиште од неолитско време и доцноантичко време

Помеѓу доловите Блидеш и Забел се издига висока чука. На зарамнетиот врв, со простор од 200 × 150 м, се забележуваат фрагменти од сива и црвена неолитска керамика, фрагменти од покривни ќерамиди и питоси. Во доцноантичкото време била подигната населба заштитена со моќен бедем граден од камен и варов малтер кој денес е зачуван во темелите. Биле откопани неколку питоси што се чуваат кај мештанинот И. Давитков..[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 188. ISBN 9989649286.