Чукар (Нежилово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чукар is located in Македонија
Чукар
Местоположба на Чукар во Македонија
Местоположба 42°6′54″N 22°13′59″E / 42.11500° СГШ; 22.23306° ИГД / 42.11500; 22.23306Координати: 42°6′54″N 22°13′59″E / 42.11500° СГШ; 22.23306° ИГД / 42.11500; 22.23306
Основни податоци
Место Нежилово
Општина Кратово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (градиште).svg градиште


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Чукарархеолошко наоѓалиште во кратовското село Нежилово.

Наоѓалиштето претставува градиште од доцноантичко време.

Источно од селото, на едено ниско расклонение, 2 км оддалечено од маалото Рекарци, на врвот има остатоци од мало утврдување што било оградено со бедем. На површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и покривни ќерамиди. [1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 186. ISBN 9989649286.