Куково Градиште (Кнежево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кнежево


Местоположба 42°06′51″N 22°18′20″E / 42.11417° СГШ; 22.30556° ИГД / 42.11417; 22.30556Координати: 42°06′51″N 22°18′20″E / 42.11417° СГШ; 22.30556° ИГД / 42.11417; 22.30556
Основни податоци
Место Кнежево
Општина Кратово
Тип

 градиште


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Куково Градиштеградиште од доцноантичко време во атарот на селото Кнежево, Македонија. На зарамнетото плато со простор од 100 на 80 метри на високиот рид што се наоѓа на 1 километар источно од селското училиште се гледаат остатоци од масивни темели на бедем ѕидан од камен и варов малтер. Речиси по целата површина има фрагменти од керамички садови, питоси и покривни ќерамиди.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 183. ISBN 9989-649-28-6.