Манастириште (Железница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Манастириште
археолошко наоѓалиште
Манастириште is located in Македонија
Манастириште
Местоположба на Манастириште во Македонија
Местоположба 42°08′39″N 22°15′11″E / 42.14417° СГШ; 22.25306° ИГД / 42.14417; 22.25306Координати: 42°08′39″N 22°15′11″E / 42.14417° СГШ; 22.25306° ИГД / 42.14417; 22.25306
Основни податоци
Место Железница
Општина Кратово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Манастириштеархеолошко наоѓалиште во кратовското село Железница. Наоѓалиштето претставува доцноантичка некропола. На јужниот раб на селото, при проширувањето на патот што води за Кратово биле откриени и уништени неколку гробови. Во нив имало керамички садови и монети кои не се зачувани.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 183. ISBN 9989649286.