Коленец (Шлегово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Коленец


Местоположба 42°04′00″N 22°09′42″E / 42.06667° СГШ; 22.16167° ИГД / 42.06667; 22.16167Координати: 42°04′00″N 22°09′42″E / 42.06667° СГШ; 22.16167° ИГД / 42.06667; 22.16167
Основни податоци
Место Шлегово
Општина Кратово
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Коленецархеолошко наоѓалиште во кратовското село Шлегово. Наоѓалиштето претставува населба од доцноантичко време. На северниот раб на селото, во нивите што зафаќаат простор од 200 × 200 метра, се среќаваат парчиња од тегули и тули, а на места биле откривани темели од објекти. Биле откопани десетина питоси и неколку римски и византиски монти.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 192. ISBN 9989-649-28-6.