Фурна (Нежилово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фурна is located in Македонија
Фурна
Местоположба на Фурна во Македонија
Местоположба 42°6′54″N 22°13′59″E / 42.11500° СГШ; 22.23306° ИГД / 42.11500; 22.23306Координати: 42°6′54″N 22°13′59″E / 42.11500° СГШ; 22.23306° ИГД / 42.11500; 22.23306
Основни податоци
Место Нежилово
Општина Кратово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (топилница).svg топилница


Период римско време
Портал „Археологија“

Фурнаархеолошко наоѓалиште во кратовското село Нежилово.

Наоѓалиштето претставува населба и топилница од римско време.

Во непосредната близина на Речно маало, на левиот брег на Нежиловски Дол, на поголем простор има остатоци од згура, градежен материјал, како и фрагменти од керамички садови. [1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 186. ISBN 9989649286.