Кратово (античко археолошко наоѓалиште)

Координати: 42°04′00″N 22°11′00″E / 42.06667° СГШ; 22.18333° ИГД / 42.06667; 22.18333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кратово


Местоположба 42°04′00″N 22°11′00″E / 42.06667° СГШ; 22.18333° ИГД / 42.06667; 22.18333
Основни податоци
Место Кратово
Општина Кратово
Тип

 населба


Период хеленистичко време
римско време
Портал „Археологија“

Кратовоархеолошко наоѓалиште во градот Кратово. Претставува доцнохеленистичка и римска населба. Се наоѓа на северниот дел на градот. На ридот кај гимназијата, со ископувањата изведувани во 1992 година се откриени делови од јужниот бедем на населбата и ретки делови на хеленистичка керамика, како и многубројни остатоци од римски садови, питоси и римски монети од III до IV век. Откриена е и печка за печење керамички садови. Ископувањата ги изведувала археологот Вера Битракова-Грозданова со колегите од Музејот на Македонија и Институтот за историја на уметност и археологија.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 186. ISBN 9989649286.