Цоцев Камен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Цоцев Камен
археолошко наоѓалиште
Cocev kamen.jpg

Цоцев Камен гледан од северната страна

Цоцев Камен is located in Археолошки локалитет во Македонија
Цоцев Камен
Цоцев Камен
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 42°4′59.5″N 21°59′10.1″E / 42.083194° СГШ; 21.986139° ИГД / 42.083194; 21.986139Координати: 42°4′59.5″N 21°59′10.1″E / 42.083194° СГШ; 21.986139° ИГД / 42.083194; 21.986139
Основни податоци
Име Цоцев Камен
Место Шопско Рударе
Општина Кратово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (светилиште).svg светилиште

Период неолитско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Цоцев Камен — вулканска карпа која во праисторијата се користела како мегалитска опсерваторија. Се наоѓа во атарот на селото Шопско Рударе, поточно во близина на маалото Цоцевци и селото Коњух. Самата карпа се издвојува од околните ридишта е интересна сама по себе. Видливи се и остатоци од човечка обработка.

На стотина метри источно од Цоцев камен се наоѓаат мегалити кои служеле како сончеви и месечеви нишани. На врвот на карпата се наоѓа престол свртен на исток кон нишаните, од каде што може да се следи во која точка изгрева Сонцето и Месечината и според тоа да се формира сончев календар. Мегалитите имаат дополнителни врежувања врз нив и во непосредна близина се најдени изработени месечиви во голема димензија, што претставува сведок за тоа дали еден објект претставува опсерваторија.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]