Градиште (Горно Кратово)

Координати: 42°5′37″N 22°12′24″E / 42.09361° СГШ; 22.20667° ИГД / 42.09361; 22.20667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Градиште-Чукар


Местоположба 42°5′37″N 22°12′24″E / 42.09361° СГШ; 22.20667° ИГД / 42.09361; 22.20667
Основни податоци
Место Горно Кратово
Општина Кратово
Тип

 црква


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Градиште-Чукар — градиште од доцноантичкото време кај кратовското село Горно Кратово. На 2 км од месноста Грамади се издига висок и тешко пристапен рид. На самиот врв има прилично добро зачувани остатоци од бедем што оградувал простор од 50 × 50 м, ѕидан од камен и варов малтер, широк 1,50 м. По површината на градиштето се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и покривни ќерамиди.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 183. ISBN 9989649286.