Дамаск

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Дамаск
دمشق (Демсијк)
Знаменитости во Дамаск
Mестоположба
Mестоположбата на Дамаск
Координати

Erioll world.svg 33°30′47″N, 36°17′31″E

Часовен појас
- лето
UTC+2
UTC+3
Општи податоци
Име
- изворно
Дамаск
  دمشق (Демсијк)
Управа
Земја Сирија Сирија
Географија
Површина 573 km2 (град)
1,200 km2 (населено подрачје) km²
Надморска височина 600 m
Население
Население 1,669,000 (град)
4,356,000 (населено подрачје) (2007)

Дамаск (арапски: دمشق‎ Димашк) е главниот град на Сирија и најголем град во државата. Населението на Дамаск се движи помеѓу 2 и 4,5 милиони жители. Градот се наоѓа на околу 80 км од Средоземното море во Југозападна Сирија.

Дамаск ноќе

Историја[уреди | уреди извор]

Градот според некои извори е најстариот главен град што некогаш постоел. Првите историски податоци датираат уште од 16 век п.н.е., кога е под власта на египетските фараони. Подоцна влегува во составот на Асирија, Нововавилонското царство, Персија и Античка Македонија. Од 64 година п.н.е. бил присоединет кон Римската империја. Во 395 година влегува во составот на Византија.

Од 661 до 762 година, Дамаск е главен град на династијата на Омеадите, кој се протегал од реката Инд до Пиренеите. После тоа градот потпаѓа под власт на египетските, а од 1076 година влегува во составот на државата на селџукските турци. Крстоносците правеле големи обиди да го заземат градот но во тоа не им успеало. Во 1154 година градот е завладеан од армијата на арапскиот војсководец Салах ад Дин. Градот е завладеан во 1260 година повторно од египетските мамелуци. Периодот на нивното управување со градот е озаконуван со развивање на занаетчиската дејност и искуството. Во Европа се извезува стакло и прочуената дамаска стомана.

Во 1300 година градот бил разграбен од Монголите. Еден век покасно Тамерлан го разрушил градот до темел. Најдобрите војници и занаетчии биле однесени како робови во Самарканд. Кога во 1516 година Дамаск бил заземен од страна на турскиот султан Селим, градот се уште лежел под урнатини. Во Османлиската империја градот станал провинцијален центар, познат само како транзитен пункт за верниците, кои се упатуваат кон Мека.

Религија[уреди | уреди извор]

Мнозина од населението на Дамаск (околу 75%) се сунити. Во некое време се верувало дека во градот постојат дури две илјади џамии од кои најпознати во денешнината се: Umayyad Mosque, потоа византиската катедрала со светецот Јован Крстител. Истотака има и некои христијански региони и многу изградени христијански цркви. Една од најпознатите е Свети Петар.

Карактеристики[уреди | уреди извор]

Во градот постојат шест универзитети.