Омајадска џамија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Омајадска џамија
Основни податоци
МестоДамаск, Сирија
Координати33°26′40″N 36°20′27″E / 33.44444° СГШ; 36.34083° ИГД / 33.44444; 36.34083Координати: 33°26′40″N 36°20′27″E / 33.44444° СГШ; 36.34083° ИГД / 33.44444; 36.34083
Припадностислам
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија

Омајадската џамија е муслимански храм кој се наоѓа во Дамаск, Сирија. Оваа џамија е една од најголемите џамии во светот, и е позната како Големата џамија во Дамаск. Во оваа џамија се чува главата на погубениот Јован Крстител, и се смета дека таа била откриена за време на раскопувањата на џамијата. Во нејзиниот двор се наоѓа и гробот на Саладин.

|Омајадска џамија]]