Ирод Велики

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ирод Велики
Цар на Јудеја
На престол37 п.н.е. — 4 п.н.е.
НаследникИрод Архелај
Ирод Антипа
Ирод Филип
Роден(а)о. 72 п.н.е.
Идумеја
Починал(а)4 п.н.е.
Ерихон
Почивалиште
Иродион
СопружникДорис
Маријам
Маријам II
Клеопатра
ДецаАнтипатар
Александар
Аристобул
Филип итн.
ДинастијаИродовци
ТаткоАнтипатар Идумеецот
МајкаКипрос
Вероисповедјудаизам

Ирод I Велики (старогрчки: Ἡρῴδης) — бил од 37 п.н.е. до 4 п.н.е. цар на Јудеја, Галилеја, Самарија и други територии. Од Рим бил назначен за проконзул. Тој станал родоначалник на династијата Иродовци.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Rocca, Samuel. Herod's Judaea: a Mediterranean state in the classical world (Mohr Siebeck, 2008) p. 159.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]