Алфеј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алфеј со сопругата

Алфејчовек спомнат во Новиот завет како татко на двајцата од дванаесетте апостоли: Јаков Алфеев и Матеј Евангелистот. Можеби ова име се однесува на две различни луѓе. И Матеј и Јаков се нарекуваат „Алфеј“ или „син на Алфеј“, но не се спомнува директно дека тие всушност биле браќа.[1][2][3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Walter Richard (1894). The Gospel According to Peter: A Study. Longmans, Green. стр. 11. Посетено на 2022-04-02.
  2.  „St. Anne“ . Catholic Encyclopedia. New York: Robert Appleton Company. 1913.
  3. „St. Alphaeus - Saints & Angels“.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]