Прејди на содржината

Захарија (свештеник)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Захарија
Свештеник[1]
Роден(а) I век п.н.е.,
Починал(а) I век п.н.е. (или почетокот на I век од н.е.), Ерусалим (Матеј 23:35)
Почитуван(а) во Римокатоличка црква
Православна црква
Древноисточни цркви
англиканство
лутеранство
ислам
Слава 5 (18) септември

Свештеникот Захарија (од племето на Арон), се спомнува и како Захариј — татко на Јован Крстител и сопруг на Праведната Елисавета. Тој е син на Варахија, спомнат во Матеј 23:35. Во времето на царот Ирод, првосвештеникот Захарија служел во Ерусалимскиот храм. Според преданието, пред олтарот му се јавил архангел Гаврил и му објавил дека Елисавета ќе роди син. Захарија се сомневал во неговите зборови, бидејќи и тој и неговата жена биле стари. Захарија тогаш наводно останал без зборови од шокот. Зборувал одвај кога на денот на обрежувањето на детето напишал на штицата: „Јован му е името“ (Лк. 1:63). Подоцна, кога Ирод почнал да убива деца во и околу Витлеем, испратил луѓе да го убијат и синот на Захарија — Јован. Елисавета побегнала со детето, а војниците го убиле Захарија пред олтарот.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Did John the Baptist's father die a martyr?
  2. „Bible Story: Elizabeth and Zechariah from Luke 1:5-19 | Faith First“. www.faithfirst.com. Посетено на 2023-04-16.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]