Татко

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Татко со син

Татко е дефиниран како машки родител на секој тип на потомството.[1]

Таткото како тема во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

 • „Татко“ — песна на полскиот поет Тадеуш Ружевич од 1954 година.[2]
 • „Гревовите на татко ми“ (англиски: Sins Of My Father) — песна на американскиот музичар Том Вејтс (Tom Waits).[3]
 • „Записот на раката од татко ми“ (англиски: The Writing On My Father's Hand) — песна на британската група „Дед кен денс“ (Dead Can Dance) од 1988 година.[4]
 • „Татко не може да вика“ (англиски: Father Cannot Yell) — песна на германската рок-група „Кен“ (Can) од 1969 година.[5]
 • „Таен тато“ (хрватски: Tajni tata) — песна на хрватската рок-група „Филм“ од 1982 година.[6]
 • „Имав татко“ (англиски: Had a dad) — песна на американската рок-група „Џејнс адикшн“ (Jane's Addiction) од 1988 година.[7]

Библиографија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „WordNet“. Посетено на 2007-12-14.[мртва врска]
 2. Tadeuš Ruževič, Izabrane pesme. Beograd: Treći trg / Čigoja štampa, 2013, стр. 205.
 3. YouTube, Sins Of My Father - Tom Waits (пристапено на 25.3.2019)
 4. Discogs, Dead Can Dance ‎– The Serpent's Egg (пристапено на 24.5.2020)
 5. Discogs, The Can* ‎– Monster Movie (пристапено на 30.4.2020)
 6. Discogs, Film – Zona Sumraka (пристапено на 24.5.2021)
 7. Discogs, Jane's Addiction – Nothing's Shocking (пристапено на 17.12.2020)