Родител

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Родители

Родител — оној кој родил односно обезбедил потомство. Машките и женските единки се парат, и раѓаат потомство, со што машкиот родител станува татко, а женскиот родител станува мајка.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]