Прејди на содржината

Агав

Од Википедија — слободната енциклопедија
Агав
Пророштвото на Агав од Луи Черон
Пророк, ученик и маченик
Роден(а) 1 век наша ера, Антиохија
Починал(а) непознат, Антиохија
Почитуван(а) во Римокатоличката црква
Православна црква
Црква на Англија
Слава 13 февруари(Римокатолички)
8 март (Православен)
Заштитништво пророк

Агава /ˈæɡəbəs/ (грчки: Ἄγαβος) бил еден од седумдесетте Христови апостоли. Тој е спомнуван во Делата на апостолите (Дела 11:28; 21:10)[1].

Тој е роден во Јудејско царство. За него се верува дека имал дар на пророштво. Тој бил убиен во Ерусалим. Бил каменуван од Евреите кои не прифатиле христијанство.

Православна црква го слави на 8 април, според јулијанскиот календар.

Во 44 година, додека бил во Антиохија, Агава „претскажал преку Светиот Дух, дека ќе има голема глад низ целиот свет, што и се остварило за време на и Клавдиј“ (Дела 11: 27-28). За оваа глад пишувале римските историчари (Такит, анали. 12.43; Јосиф Флавиј - Антика на Евреите. XX 5.2).

Неколку години подоцна, Агава го запознал Апостол Павле во палестинска Кесарија (во куќата на Архиеакон Филип) и го предвидел неговото претстојно страдање во Ерусалим (Дела 21: 10-11).

Според легендата, Агабус проповедал во повеќе земји[2],[3].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Свети апостоли Иродион, Агав, Руф и други“. Архивирано од изворникот на 2020-04-29. Посетено на 2020-08-27.
  2. Св. апостоли Ирoдиoн, Агав
  3. 70-те апостоли[мртва врска]