Прејди на содржината

Симеон Нигер

Од Википедија — слободната енциклопедија

Симеон Нигер е личност во Книгата за делата во Новиот завет. Тој се споменува во Делото 13: 1 како еден од „пророците и учителите“ во Антиохиската црква:

Во црквата на Антиохија имаше пророци и учители: Варнава, Симеон наречен Нигер, Лукиј Киринеецот, Манаин (кои биле доведени заедно со Ирод тетрархот) и Павле.

— Дела 13:1, НМВ

Прекарот Нигер значи „црн“, и се однесува на темниот тен или африканското потекло.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Kistemaker, Simon J. (1990). Acts. Baker Book House. стр. 454.