Варава

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Варава“. Сликар Џејмс Тисо, акварел, 1886 — 1894 г.

Варава (арамејски: בר-אבא, Bar-abbâ = „татков син“) — новозаветна личност спомната во врска со Страстите Христови. Според Новиот завет, тој е убиец и насилник, заробен во исто време со Исус Христос. Според традицијата по повод празникот Пасха, осудениот требало да биде помилуван, а римскиот управител Понтиј Пилат им нуди на насобраната толпа да избере помеѓу Исус и Варава, а народот поттикнат од „првосвештениците и старешините“ се залага за Варава.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Barabbas | Facts & Significance | Britannica“. www.britannica.com (англиски). Посетено на 2022-06-24.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]