Ананија Дамаски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
куќата на Ананија Дамаски во Дамаск

Ананија Дамаски { (грчки: Ἀνανίας) бил ученик на Исус Христос и еден од Седумдесетте апостоли, чија мисија е запишана во Евангелието по Апостол Лука.

Апостол Ананија во Светото Писмо[уреди | уреди извор]

"И имаше еден ученик во Дамаск, по име Ананија; и Господ му рече , Ананија. И тој рече: Еве ме, Господи! И Господ му рече: „Стани и оди на улицата што се вика Права и побарај го во куќата на Јуда , Савле Таршанинот; за, ете, тој му се моли на Бога “(Дела 9: 10,11)..[1].[2].

Наводи[уреди | уреди извор]