Цхинвал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Цхинвал
Цхинвал, ცხინვალი
град
Споменик за жртвите од грузиско-осетскиот конфликт.
Споменик за жртвите од грузиско-осетскиот конфликт.
Амблем на Цхинвал
Амблем
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Јужна Осетија" does not existМестоположба во Грузија
Координати: 42°14′00″N 43°58′00″E / 42.23333° СГШ; 43.96667° ИГД / 42.23333; 43.96667
ЗемјаГрузија
Делумно признаена државаЈужна Осетија
Градски статус1922
Управа
 • ГрадоначалникКочиев Алан
Површина
 • Вкупна17,46 км2 (6,74 ми2)
Население (2015)
 • Вкупно30.432
 • Густина1,700/км2 (4,500/ми2)
Часовен појасMSK (UTC+3)
Рег. таб.ABH

Цхинвал (осетски: Цхинвал или Чъреба, руски: Цхинвал, грузиски: ცხინვალი) е главен град на де факто независната и признатата од Русија и Никарагва Република Јужна Осетија. Според грузиската официјална административна поделба, Цхинвали е град во регионот Внатрешна Картли. Градот се наоѓа на реката Голем Лиакви, на приближно 100 км североисточно од Тбилиси, главниот град на Грузија.