Опсада на Едеса

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Krstaski stit.jpg
Крстоносни војни
Krstaski stit.jpg
Портал:Крстоносни војни

Опсадата на Едеса се случила на 28 ноември 1444 година и траела сè до 24 декември истата година. Ова опсада била како резултат од потпаѓањето и преземањето на Едеса од страна на бегот Зенги.