Sayyidah Zaynab Mosque

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Sayyidah Zaynab
Sit Zaynab.JPG
Основни податоци
Место Дамаск, Сирија
Координати 33°26′40″ СГШ 36°20′27″ ИГД / 
Припадност ислам
Архитектонски опис
Архитектонски тип џамија

Џамија Sayyidah Zaynab (арапски: مسجد السيدة زينب‎) е муслимански храм кој се наоѓа во Дамаск, Сирија.


|Sayyidah Zaynab Mosque]]