Ханој

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ханој
Hà Nội
Град
Претседателска палата.
Претседателска палата.
Амблем на Ханој
Амблем
Местоположба на покраината во Виетнам
Местоположба на покраината во Виетнам
Координати: 21°2′0″N 105°51′00″E / 21.03333° СГШ; 105.85000° ИГД / 21.03333; 105.85000
ДржаваВиетнам
централен градХаној
Окрузи29
Основан1010
Главен град на Виетнам2 септември 1945
Површина
 • Град3.344,7 км2 (12,914 ми2)
 • Градска186,22 км2 (7,190 ми2)
Население (2009)
 • Град6,500,000
 • Густина1.875/км2 (4,860/ми2)
Часовен појасUTC+7 (UTC+7)
 • Лете (ЛСВ)No DST (UTC+7)
Мреж. местоwww.hanoi.gov.vn

Ханој (виетнамски: Hà Nội) е главниот град на Виетнам и втор најголем град во државата со околу 6,5 милиони жители. Од 1010 до 1802 година Ханој бил главен центар на Виетнам и како главен град бил прогласен од страна на Нгујенската династија. Подоцна, за време на колонијалниот период, Ханој бил главен град на Француска Индокина од 1902 до 1954. Од 1954 до 1976 година, Ханој бил главен град на Северен Виетнам.

Градот се наоѓа на десната страна од Црвената река и 1760 километри северно од Хо Ши Мин. Во октомври 2010 година, градот ќе слави 1000 години од основањето.

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Ханој е збратимен со:

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Boudarel, Georges (2002). Hanoi: City Of The Rising Dragon. Rowman & Littlefield Publishers, Inc. ISBN 0-7425-1655-5.
  • Logan, William S. (2001). Hanoi: Biography of a City. University of Washington Press. ISBN 0-295-98014-1.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Miasta partnerskie Warszawy“. um.warszawa.pl. Biuro Promocji Miasta. 2005-05-04. Архивирано од изворникот на 2007-10-11. Посетено на 2008-08-29.
  2. Hanoi Days in Moscow help sister cities

Надворешни врски[уреди | уреди извор]