Нге Ан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нге Ан
Tỉnh Nghệ An
Покраина
Улица „Ленин“
Улица „Ленин“
Местоположба на покраината Нге Ан
Местоположба на покраината Нге Ан
Координати: 19°20′N 104°50′E / 19.333° СГШ; 104.833° ИГД / 19.333; 104.833Координати: 19°20′N 104°50′E / 19.333° СГШ; 104.833° ИГД / 19.333; 104.833
Земја Виетнам
РегионСеверно централно крајбрежје
Админ. центарВињ
Управа
 • Прет. на Народниот советЧан Хонг Ќау
 • Прет. на Народниот комитетХо Дук Фуок
Површина
 • Вкупна16.487 км2 (6,366 ми2)
Население (2004)
 • Вкупно3,003,200
 • Густина0,00.018/км2 (0,00.047/ми2)
Демографија
 • НародностиВиетнамци, Кму, Тајци, То, Хмонг
Часовен појасICT (UTC+7)
Повик. бр.38
ISO 3166VN-22
Мреж. местоnghean.gov.vn

Нге Ан (виетнамски: Nghệ An; listen) е најголемата покраина во регионот Северно централно крајбрежје во Виетнам.

Административни единици[уреди | уреди извор]

Покраината е поделена на еден град (Вињ), два помали града (Куа Ло и Тај Хоа) и 17 окрузи. Во неа има 437 општини, повеќе од било која покраина во земјата.

Образование[уреди | уреди извор]

Во Нге Ан има два универзитета, обата во главниот град Вињ.

Познати личности[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]