Тимбу

Координати: 27°28′00″N 89°38′30″E / 27.46667° СГШ; 89.64167° ИГД / 27.46667; 89.64167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Тимбу
ཐིམ་ཕུག།
Тимбу
Тимбу
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Бутан" does not exist
Координати: 27°28′00″N 89°38′30″E / 27.46667° СГШ; 89.64167° ИГД / 27.46667; 89.64167
Држава Бутан
ОкругТимбу
Надм. вис.&100000000000023200000002.320 м
Население (2005)
 • Вкупно98,676
Демонимтимбуанци
(тимбуанец/тимбуанка)

Тимбу[1] (ѕонгка: ཐིམ་ཕུག།) — главниот град на Бутан и исто така име и центар на околината со истото име. Тимбу е административен центар на округот Тимбу и тој е најголем град во Бутан со околу 98.676 жители. Тимбу се наоѓа на 27°28′00″N 89°38′30″E / 27.46667° СГШ; 89.64167° ИГД / 27.46667; 89.64167 и на надморска височина од 2320 метри.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Наречен и Тимпу