Никозија

Координати: 35°10′N 033°22′E / 35.167° СГШ; 33.367° ИГД / 35.167; 33.367
Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Левкозија)
Никозија
Λευκωσία (грчки)
Lefkoşa  (турски)
Град
Знаме на Никозија
Никозија is located in Кипар
Никозија
Никозија
Местоположба на Никозија во Кипар
Координати: 35°10′N 033°22′E / 35.167° СГШ; 33.367° ИГД / 35.167; 33.367
Побаруван одРепублика Кипар (меѓународно призната)
Северен Кипар (северниот дел, призната само од Турција)
Управуван од 
 • Југот
 • Северот
Република Кипар
Северен Кипар
ОкругНикозија
Надм. вис.&10000000000000220000000220 м
Население (2011)[1][2]
 • ГрадЈугот: 55,014
Северот: 61,378
 • МетроЈугот: 239,277
Северот: 82,539
ДемонимНикозиец
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Поштенски код1010–1107
Повик. бр.+357 22
ISO 3166CY-01
Мреж. место Општина Никозија

Никозија, локално се употребува името Левкозија (грчки: Λευκωσία, турски: Lefkoşa) е главен град на Кипар со население од 206 220 жители (2001). Се наоѓа на реката Педиео. Никозија е разделен на два дела. Северниот дел се наоѓа во Турска Република Северен Кипар.

Потекло на поимот[уреди | уреди извор]

Старото име на Никозија било Ледра. Денешното име на градот е добиено во времето на Лузињската власт, иако во античкото време се јавува и називот Лефктоеа. Името Никозија се појавило со доаѓањето на Лизањи. Феанцуските крстоносци не можеле или не сакале да го изговараат името Лефкозија, па затоа градот го нарекле Никозија. Ледра, денес е име на најпопуларната трговска улица во Никозија.

Историја[уреди | уреди извор]

Географија[уреди | уреди извор]

Левкозија е значаен град на Кипар, кој не се наоѓа на море. Од друга страна градот е сместен друи во центарот на островот. Од вториот град по големина на островот, Лимасола, Левкозија е оддалечен 75 километри. Левкозија се наоѓа во пространата рамнина во центарот на Кипар, Месаори, на надморска височина од 145-150 метри. Градот се формирал на место каде што рамницата е најкратка, т.е. на местото каде две најзначајни палнини на Кипар, Тродос и Керинејски планини, најмногу се доближуваат. Затоа градското предградие на југот и северот веќе заземаат дел од брегот.

Реони[уреди | уреди извор]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Образование[уреди | уреди извор]

Култура[уреди | уреди извор]

Сообраќај[уреди | уреди извор]

Спорт[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Population - Place of Residence, 2011“. Statistical Service of Cyprus (CYSTAT). 17 April 2014. Архивирано од изворникот на 2014-10-16. Посетено на 2016-02-25.
  2. „TRNC 2011 Population and Housing Census“ (PDF) (турски). TRNC State Planning Organization. 6 August 2013. Архивирано од изворникот (PDF) на 2013-11-06. Посетено на 2016-02-25.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]