Никозија

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Левкозија)
Прејди на: содржини, барај
Никозија
Никозија
Информациjа
Население: 206 220
Надм. височина:
Геогр. положба 35°10′Nсев. ш.

33°21′E ист. д.

UTC: EET (UTC+2)
Градоначалник
Веб сajтот на градот

Никозија, локално се употребува името Левкозија (грчки: Λευκωσία, турски: Lefkoşa) е главен град на Кипар со население од 206 220 жители (2001). Се наоѓа на реката Педиео. Никозија е разделен на два дела. Северниотдел се наоѓа во Турска Република Северен Кипар.

Етимологија[уреди | уреди извор]

Старото име на Никозија било Ледра. Денешното име на градот е добиено во времето на Лузињската власт, иако во античкото време се јавува и називот Лефктоеа. Името Никозија се појавило со доаѓањето на Лизањи. Феанцуските крстоносци не можеле или не сакале да го изговараат името Лефкозија, па затоа градот го нарекле Никозија. Ледра, денес е име на најпопуларната трговска улица во Никозија.

Историја[уреди | уреди извор]

Географија[уреди | уреди извор]

Левкозија е значаен град на Кипар, кој не се наоѓа на море. Од друга страна градот е сместен друи во центарот на островот. Од вториот град по големина на островот, Лимасола, Левкозија е оддалечен 75 километри. Левкозија се наоѓа во пространата рамнина во центарот на Кипар, Месаори, на надморска височина од 145-150 метри. Градот се формирал на место каде што рамницата е најкратка, т.е. на местото каде две најзначајни палнини на Кипар, Тродос и Керинејски планини, најмногу се доближуваат. Затоа градското предградие на југот и северот веќе завземаат дел од брегот.

Реони[уреди | уреди извор]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Образование[уреди | уреди извор]

Култура[уреди | уреди извор]

Транспорт[уреди | уреди извор]

Спорт[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]