Степанакерт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Степанакерт
Ստեփանակերտ
Khankendi
(Xankəndi)
Stepanakert collection.jpg
Карта на Азербејџан, со локација на Степанакерт во рамките на Арцах
Карта на Азербејџан, со локација на Степанакерт во рамките на Арцах
Координати: 39°48′55″N 46°45′7″E / 39.81528° СГШ; 46.75194° ИГД / 39.81528; 46.75194
ПровинцијаСтепанакерт
Управа
 • ГрадоначалникЕдуард Агабекјан
Надм. вис.&10000000000000813000000813 м
Население (2005)[1]
 • Вкупно49.986
Мреж. местоhttp://www.stepanakert.am/

Степанакерт (ерменски: Ստեփանակերտ или Ханкенди (азерски: Xankəndi) — главен град на самопрогласената република Арцах (Нагорно-Карабах), која е де факто независна земја во рамките на Азербејџан.[2] Градот има 50.000 жители, од кои сите се Ерменци. Збратимен е со Монтебело, Калифорнија, САД.

Историја[уреди | уреди извор]

Гранатирање на Степанакерт на 4 октомври 2020

Градот интензивно бил бомбардиран за време на војната во 2020 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]