Џебраил (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Азербејџан со Џебраил.
Азербејџан со Џебраил.

Џебраил (азерски: Cəbrayıl) — округ во Азербејџан. Администртативен центар е градот Џебраил. Денес округот е под целосна контрола од страна на Ерменците во Нагорно-Карабах и го именувале како Џракн. Пред војната во Нагорно-Карабах регионот имал население од 61.100 жители.[1][2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2005-04-29. Посетено на 2005-04-29.
  2. [1]