Прејди на содржината

Агдам (округ)

Координати: 39°59′01″N 46°55′43″E / 39.98361° СГШ; 46.92861° ИГД / 39.98361; 46.92861
Од Википедија — слободната енциклопедија

39°59′01″N 46°55′43″E / 39.98361° СГШ; 46.92861° ИГД / 39.98361; 46.92861

Агдам
Азербејџан со Агдам.
Population (1993): 163,400
Население (после 1993): 0
Површина (км2.): 1.150
Поштенски код: 0200
Главен град: Агдам

Агдам (азерски: Ağdam, ерменски: Աղդամ Aghdam) е административен регион во Азербејџан. Главен град на округот е градот Агдам, кој моментално е сосема празен, поради војната во Нагорно-Карабах. Градот и округот имале население од 160.000 жители.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]